Sağlık

Güneşten korunmanın yolları nelerdir en az kaç faktör krem kullanılmalıdır kansere neden olur mu?

Güneş her zaman bize sağlık vermez.Uzun süre güneş altında kalan cildimizde yanık oluşması bir yana, kansere kadar gidebilen değişiklikler de olabilir diyen Dr.Fevzi Özgönül, ‘Güneş koruyucu krem sürmek de bizim çok daha uzun süre güneş altında kalmamız için değil, güneşte kaldığımız süre içinde bizi koruması içindir. Bu nedenle nasıl olsa güneş koruyucum var çok daha uzun süre güneş bana zarar vermez diye düşünmemeliyiz.‘dedi.

GÜNEŞ KREMİ SEÇERKEN NEYE DİKKAT EİDLMELİ?

Yaz mevsimin başlayacağı ve dolayısıyla havaların  daha da ısınacağı şu günlerde, güneş zannedildiği gibi bize sadece sağlık mı verecek?Güneşten korunmak için kullandığımız güneş koruyucular gerçekten bizi koruyabilecek mi? Güneş koruyucu seçerken neye dikkat etmeliyiz? Güneş her zaman bize sağlık vermez.Uzun süre güneş altında kalan cildimizde yanık oluşması bir yana, derinin yaşlanmasına, lekelenmelere, bazı kişilerde allerjik reaksiyona hatta kansere kadar gidebilen değişiklikler de olabilir. Bu nedenle güneşten faydalanırken bazı önlemler almamız gereklidir.

Tİ’YE ALMADIĞIMIZ GÜNEŞ ASLINDA…

Güneş koruyucu kremler doğru seçim yapıldığında ve doğru uygulandığında hem yanıktan hem de güneşin zararlı etkilerinden bizi koruyabilir. Güneşten gelen ve güneş altındayken bizi etkileyen ışınlardan ultraviyole B ( UVB ) güneş yanığından sorumludur. Ultraviyole A  ( UVA ) ise derinin daha derin tabakalarına ulaşarak kanser oluşumundan sorumlu olur.Güneş koruyucu ‘kremlerin üzerinde yazan koruma faktörü olan SPF aslında kullanılan ürünün UVB den ne derece koruduğunu gösterir.‘ Ciltte ortaya çıkan kızarıklık ve güneş altında kalma süresi kullanılan faktör rakamına bağlı olarak değişmektedir.

EN AZ 30 SPF KULLANMAKTA FAYDA VAR!

Güneş koruyucu krem seçerken en azından hem UVA hem de UVB etkili bir koruyucu seçmekte ve bu koruyucunun en az 30 faktörlü olmasına özen göstereceğiz. Farklı cilt tipinde olan kişilere de önemli tavsiyelerde bulundu. Cildi yağlı olan kişiler jel veya su bazlı ürünleri tercih etmeliler. Kuru cildi olanlar krem bazlı ürünleri kullanmaları daha uygun olur. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün