Sağlık

Burun ameliyatı öncesi simülasyon uygulaması gerçek oluyor mu?

Burun ameliyatı öncesi simülasyon uygulaması ne kadar doğru? Burun ameliyatında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Burun ameliyatında teknolojinin yeri ne? Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber sadece sosyal hayatımız değil daha kaliteli yaşam standarları için sağlıkta da teknoloji bir hayli ilerlemiş durumda! Özellikle burun ameliyatı ya da estetiğinde insanlar sonucunu bilmediği ameliyatlara girmeden önce ameliyat sonrası burnun duruşunu simülasyon sayesinde görebilmekte ve sonucunda nasıl bir sonuca ulaşabileceğini görebilmektedir. Peki oldukça dikkat çeken bu tarz simülasyonlar  ne kadar doğru? KBB Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Denizhan Dizdar konu hakkında merak edilenleri detaylatı ile beraber anlattı.

Burun estetiği için cerrah seçerken cerrahın simülasyon üzerinde yaptığı buruna mı, yoksa ameliyat olmuş hastalarının burunlarına mı bakarsınız? Doğru seçimi yapabilmek için her zaman yapılmış gerçek burunlara ve hastalara bakın, bilgisayarda yapılan tasarlanmış burunlar size yanıltmasın! Bir burun ameliyatı planlarken bilgisayar simülasyonlarına ihtiyaç olduğunu ancak bu yazılımlarda gerçekleştirilen burunların, her zaman gerçeği yansıtmamaktadır.

burun ameliyatı öncesi simülasyon

PROGRAMLAR ARTIK CEBİMİZDE!

Teknolojinin gelişmesi, hayatın her yönünde olduğu gibi tabii ki tıbbı da etkiliyor. Sosyal medyanın yeni iletişim yolu olduğu, cep telefonlarının günlük hayatın parçası olarak hayatımızda yerini aldığı, eskiden hayal olan pek çok şeyin günlük hayatın rutini olduğu bu dönemde doktorlar da yeni gelişmelere ayak uyduruyor. Eskiden ciddi bilgisayar gücü gerektiren uygulamalar artık elimizin altında, eskiden masaüstü bilgisayarlarla yaptığımız işlemleri cep telefonuyla yapabiliyoruz.

İŞLEMLER MİLİM MİLİM HESAPLANIYOR

Doktorlar, teknolojik gelişmeleri takip ediyor ve hastalarına daha iyi hizmet verebilmek için kullanıyor. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri burun estetiği (veya tüm estetik operasyonlarda) kullanılan simülasyon programları. Cerrahlar artık hastalarıyla görüşürken veya estetik ameliyat planlaması yaparken bu simülasyon programlarını kullanarak yapılacak işlemleri milim milim hesaplayabiliyor. Hastalarının istekleri cerrahi sınırlar içerisinde gerçekçi projeksiyonlar olarak sunulabiliyor.

HER ŞEY MÜMKÜN İZLENİMİ VERİYOR

Dr. Denizhan Dizdar, “Bu durum ilk başta sınırsız bir özgürlük ve her türlü sonucun mümkün olduğu izlenimini verebilir ancak gerçek böyle değil” diyerek de uyarıyor: “Sonuçta estetik ameliyatların öncesinde bu simülasyonların yapılması, en azından hastanın beklentilerini doktorun anlayabilmesi açısından çok önemli. Keşke ameliyatları yapmak da simülasyonlardaki kadar kolay olabilse… Sonuçta simülasyonda yapılan her değişimin cerrahi olarak bir karşılığı ve bir limiti var. Bu yüzden bu simülasyonlar uzman doktorunuz eşliğinde yapılmalıdır. Cerrah, yaptığı her değişikliğin sınırlarını ve sonuçlarını bilerek yapılabilecek en uygun burnu size gösterecektir. Yine unutmamak gerekiyor ki, burun estetiği için cerrah seçiminde cerrahın simülasyonlarında size vadettiği burun değil, yaptığı gerçek burunlar ve daha önce ameliyat olmuş hastalarının referansları doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün