Aşk

Gençler Aşkı Nasıl Tanımlıyor?

Aşka yüklenen anlam 13 yılda değişti

İlk olarak 2006 yılında yapılan araştırmada gençler aşkın anlamını yüzde 12 oranında ‘sevmek’, yüzde 6 oranında ‘tarifsiz duygu’, yüzde 5 oranında ‘tutku’, yüzde 3 oranında ‘acı-tatlı’, yüzde 1 oranında ‘güven-para’ olarak tarif etmişti. Yeni yapılan araştırmada ise sonuçlar bir hayli farklı. 

2019 yılında gençlerin yüzde 37.8’ine göre aşk, ‘sevgi ve saygı’, yüzde 33.1’ine göre ‘dünyanın en tatlı mutluluğu’, yüzde 15.7’sine göre ise ‘zamanın durması’ olarak ifade edildi.

Yüzde 51’i aşkını kalp çarpıntısından anlıyor

Ankete katılan gençlerin yüzde 51.2’si aşık olduğunu kalp çarpıntısından anladığını, kalplerinin ‘onu görünce yerinden çıkacak gibi attığını’ belirtti. Yüzde 14.7’si ise uyku uyuyamadığını ve sürekli onu düşündüğünü ifade etti.

En büyük çılgınlık; hayatından vazgeçmek

Araştırmaya göre gençlerin yüzde 20.6’sı aşık oldukları kişiye ‘aşkım’ diye hitap ederken, ‘sevgilim’ diyenlerin oranı yüzde 16.7.

Gençlere göre aşık oldukları kişi için yapabilecekleri en büyük çılgınlık, yüzde 52.9 oranıyla sevdikleri kişi için ‘tüm hayatından vazgeçmek’. Aşık oldukları kişi ile bir çılgınlık yaparak gizlice evlenebileceklerini söyleyen gençlerin oranı ise yüzde 16.5.

Sosyal medyada en beğenilen çift: Fahriye Evcen – Burak Özçivit

Sosyal medyada en çok beğenilen aşık çift Fahriye Evcen – Burak Özçivit çifti olurken, Pelin -Anıl Altan çifti ise oyların yüzde 16.3’ünü alarak 2’nci sırada yer aldı. Kıvanç Tatlıtuğ – Başak Dizer çifti ile Larissa – Burak Gacemer çifti ise oyların yüzde 16’sını alarak en beğenilen 3’üncü çift oldular.

Aşık olunan kişiye en güzel armağan: El emeği bir eşya

Ankete katılan gençlerin yüzde 35.5’ine göre aşık oldukları kişiye verilebilecek en güzel armağan el emeği bir eşya. Gençlerin 19.8’ine göre ise aşık olunan kişiye verilebilecek en güzel armağan ‘kitap’. Parfüm ise verilebilecek en güzel armağanlar arasında yüzde 9.1’lik oranla 3’üncü sırada yer alıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün