Sağlık

Yemekten sonra meyve yemeyin

Sindirim sistemi çamaşır makinasına benzer

Dr. Fevzi Özgönül,  “neredeyse iftar sofrasından kalkıp sahura geçiyoruz. Sindirim sistemimizin çalışma prensibi tam otomatik çamaşır makinemize benzer. Çamaşır makinemizin iyi çalışabilmesi için belirli bir kapasitesi vardır ve onu geçmemek gerekir. Midemizin de yaklaşık 2 litrelik bir kapasitesi vardır ve ancak bu kadarlık bir gıdayı rahat sindirebilir” dedi. 

Besleyici değeri en fazla olan yiyecekten başlayın

Yiyecekleri seçerken sofrada bulunan besleyici değeri en fazla olan yiyeceklerden başlamalısınız, böylece tam doyduğunuzda vücudunuz için gerekli olan tüm gıdaları almış ve çok daha uzun süre tok hissetmiş olursunuz.
 
Yemek yerken sizi çok daha hızlı tok hissettirecek, ekmek, hamur işi ve makarna, pilav gibi gıdaları daha az, besleyici değer yüksek olan pişmiş yemekleri daha fazla yerseniz, uzun süre tok hissedersiniz.

Yemekten sonra meyve zararlı

En sık yaptığımız yanlışın, yemekten 1-2 saat sonra yediğimiz meyve olduğunu söyleyen Dr.Fevzi Özgönül, “oruç tutarken yiyeceğimiz tüm yiyeceklerimizi ve meyvemizi dahil iftar sofrasında yemeliyiz ve sonrasında sahura kadar artık sıvı içecek dışında bir şey yememeliyiz” dedi.

Ramazanda mideyi vuran 7 hata!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün