Sağlık

Yazın grip olunur mu gribim geçmiyor neden diye soruyorsanız sebebi diş fırçası olabilir

Yazın grip olunur mu? Grip neden geçmez? “Gribim bir türlü geçimiyor neden?” diye soruyorsanız olası sebepleri sizler için derledik. Öncelikle gribinizin geçmemesinin nedeni diş fırçanız olabilir. “Diş fırçası ne alaka?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. İşte sizlere grip ve diş fırçası arasındaki ilişkinin cevabı…

YAZIN GRİP OLUR MU?

Grip,mevsim dinlemeyen yazın ya da kışın farketmeden görülen bir hastalıktır.Ve gripte ağız ve diş bakımı önemlidir.Bu hastalıkta öncelikli olarak diş fırçanızın hijyenine ekstra dikkat etmek gerekir.Dentsudiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Protez Uzmanı İlker Arslan konu ile ilgili bigliler verdi. Sıcak havaların gripten koruyucu etkisi olduğu düşünülse de, yaz aylarında ateş, halsizlik, kas ağrıları ile gelen gribin çoğu zaman nedeni havalandırma ve klima olabiliyor.

GRİPLİYKEN DİŞ FIRÇANIZI MUTLAKA DEĞİŞTİRİN

Gripliyken ilaç ve takviyeler alırken , ellerimizi de sık sık sıvı sabun ile yıkamaya özen gösteriyoruz. Peki ya diş fırçamızın hijyenine aynı önemi veriyor muyuz? Protez Uzmanı İlker Arslan sözlerine şöyle devam etti; Grip virüsü ağız yoluyla çok kolay bulaşan bir hastalıktır. Grip olduğunuzda ağzınıza soktuğunuz her şey tam olarak virüs taşımaktadır.Grip geçiren hastalarda grip süresince kullanılan diş fırçası üzerinde bu hastalığa sebep olan virüsler bol miktarda birikir. Bakterilerden farklı olarak virüsler vücut dışında da çok uzun süre canlılıklarını sürdürebilirler ve tekrar uygun ortam bulunduğunda hastalığa sebep olurlar. Bu nedenle grip olduğunuzda kullandığınız diş fırçasını hastalığı atlattıktan sonra yenisi ile değiştirmek , vücudunuzun nekahet döneminde tekrar yoğun şekilde virüslere maruz kalmasını engelleyecektir. Grip olduğunuz sürece kullandığınız diş macununu fırçanın üzerine sıkarken tüpün ağzının fırçaya değdirilmemesi de doğru bir davranış olacaktır.

BİTKİ ÇAYLARI DİŞLERİNİZİ ÇÜRÜTEBİLİR

Protez Uzmanı İlker Arslan son olarak şunları ekledi; Ayrıca gripliyken bol bol tükettiğiniz portakal suyu veya ballı bitki çaylarından sonra eğer ağzınızı çalkalamaz, dişlerinizi fırçalamazsanız ; bu durum çürük başlangıcına veya diş eti hastalıklarına sebep olabilir. Her ne kadar bu dönemde diş etinizin hassaslaşması nedeni ile fırçalamak istemiyor olsanız da gripliyken hijyeninize iki katı özen göstermeniz gerekmektedir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün