Sağlık

Sağlığa zararlı olan moda alışkanlıkları çakma derilerden uzak durun!

Günümüzde moda hayatımızın merkezinde yer almış durumda! Aksesuarlarından tutun ayakkabıya kadar bir çok yönüyle bizi ele geçirmiş durumda. Dışardan her ne kadar güzel görünse de aslında moda olan her şeyi taklit etmemiz ve günlük hayatımızda sürekli olarak kullanmamız aslında sağlığımızı tehdit ediyor. Dar kıyafetler, çakma takılar vücudumuzla doğrudan temas etmesi sağlığımızdan edebilir! Hazırladığımız sağlığa zarar veren ve farkında olarak veya farkında olamayan kullandığımız bazı kıyafet alışkanlıklarımızı bir araya getirdik.

DAR GİYİNMEK 

Günümüzün en gözde moda tarzlarından biri de dar pantolonlar. Fakat aşırı dar kıyafetler, kan dolaşımı etkiliyor. Bu ürünler, varise dahi neden olabiliyor. Özellikle erkekler için cinsel sağlık sorunlarına neden olabilecek özelliklere sahip bu dar kıyafetleri giymeden önce bir kez daha düşünmek gerekiyor.

YAPAY DERİLER

Deri ceketler, pantolonlar her devrin modası. Ancak alınan deri ürünlerinin yapısı son derece önemli. Suni deri ürünler, uzun süreli kullanımlarda cildin üzerinde ciddi sorunlara neden olabiliyor. Bu ürünlerin fabrikasyon üretimlerinde kimyasal maddelerle birlikte kullanılması ve üretilmesi nedeniyle, hem kalitesiz hem de sağlıksız olduğunu söylemek mümkün. Hakiki deri ürünlerinden daha düşük fiyatlarda satılması ve görsel aldatmacalarla süslenmesi nedeniyle yapay deri ürünleri maalesef en çok satılan ürünler arasında bulunuyor.

SAHTE GÖZLÜKLER

Göz sağlığı son derece önemli. Bazı gözlükler ise ucuz üretim maliyeti nedeniyle optik cam kullanmak yerine mika ve plastik üretimden elde edilen taklit şeklinde piyasada yer alıyor. Bu gözlükler her ne kadar şık görünüşe sahip olsa da göz sağlığının tehdit edecek yapıda bulunuyor. UV koruması olmaması nedeniyle güneş ışınlarının göze temasını hem engellemiyor hem de bu ışınları daha zararlı bir hale getirebiliyor.

TOPUKLU AYAKKABILAR VE DÜZ TABAN AYAKKABILAR

Modanın önemli unsurlarından ayakkabılar, genelde dış görünüş önemsenerek tercih ediliyor. Halbuki kadınlar, rahatlığa ve ortopediye göre uygun ayakkabı modelini seçmesi gerekiyor. Fazla yüksek topuklu ya da düz tabanlı ayakkabılar, duruş bozukluğu, bel fıtığı ve sırt ağrısı gibi sorunlara neden olabiliyor.

SAHTE TAKILAR

Kadınların vazgeçilmez aksesuarlarından takı, modanın bir parçası olsa da satın alınırken dikkat edilmesi gereken ürünlerin başında geliyor. Taklit takılar, ciltte deri dökülmesinden kaşıntıya, alerjiden egzamaya kadar çok ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün