Sağlık

Mısır Gevreğinin Faydaları Nelerdir? Mısır Gevreği Kilo Aldırır mı?

Mısır gevrekleri kilo aldırır mı ya da zayıflatır mı? Diyet yaparken mısır gevreği tüketilmeli mi? Mısır gevreğinin faydaları nelerdir?

Kahvaltılık gevrek çok eski zamanlarda kültürümüzde olmasa da uzun yıllardır beslenme alışkanlıklarımız arasına girmiş yiyeceklerden bir tanesi. Buna herhalde en çok otellerdeki açık büfelerde gördüğümüz o sarı kıtır kıtır şeylerin nasıl bir tadı olduğu merak edip yememizle alıştık. Özellikle mısır gevreği kahvaltı yapmayı sevmeyenler için ve diyet kahvaltılık arayanlar için gayet de güzel bir alternatif oluyor. Uzmanlar da mısır gevreğini hem kalorisi düşük olduğu için hem de çok besleyici olduğu için sıklıkla tavsiye ediyorlar.

Kahvaltılık mısır gevreklerinin birçoğu, buğday, yulaf, pirinç ve mısır gibi besinlerden ya da bunların hepsinin karışımından oluşurlar. Bu yüzden de her bir mısır gevreği lif ve karbonhidrat bakımından bir hayli zengin ve besleyicidir. Tabii mısır gevreğinin çok pratik bir kahvaltı alternatifi olduğunu da söylemek gerek. Bir kasenin içine istediğiniz miktar döküyorsunuz, üstüne de ister soğuk, ister sıcak istediğiniz miktarda süt ilave edip afiyetle yiyorsunuz. Özellikle çok yoğun çalışan, çok erken saatlerde kalkan ve kahvaltı yapmak için vakit bulamayanlara göre şahane bir yiyecek mısır gevreği. Yalnız kabul etmeliyiz ki asla bizim dillere destan kahvaltılarımızın yerini tutamaz. Ama bu mısır gevreklerine de biraz hareket katmak isterseniz içine biraz bal ya da çeşitli meyve kurularını ilave edebilirsiniz. Öylece hem besin değeri artar hem de çok daha lezzetli bir kahvaltılık öğüne dönüşebilir.

Mısır gevreği bulabileceğiniz yerli ve yabancı pek çok marka var. Fakat her birinin içeriği farklı olduğu için besin değerleri ve kalorileri de farklı olabilir. Bu yüzden satın almadan önce iyice kontrol etmekte ve ona göre karar vermekte fayda var.

Mısır gevreği diyeti gerçekten çok daha pratik bir hale getirebilir. Bu yüzden diyetinizde her gün olmasa da arada sırada mısır gevreğine yer verebilirsiniz. Bazı insanların aklında mısır gevreği zayıflatır mı ya da mısır gevreği kilo aldırır mı gibi sorular olabiliyor. Maalesef bu sorulara çok keskin cevaplar vermek pek de mümkün değil. Eğer mısır gevreğini diyetin bir parçası olarak tüketip dikkatli bir şekilde yerseniz elbette zayıflayabilirsiniz. Ya da mısır gevreğini çok kalorili bir şekilde ve aşırı miktarda tüketirseniz elbette kilo alabilirsiniz. Bu yüzden o gıdayı sizin nasıl tüketeceğiniz çok daha önemli diyebiliriz. O zaman hep birlikte mısır gevreğinin faydalarına geçelim.

1. Kan şekerini düzenler

1. Kan şekerini düzenler

Mısır gevreğinin kan şekerinin dengelenmesi üzerinde oldukça önemli bir etkisi vardır. Bu yüzden doğru zamanlamayla ara öğünlerde de ihtiyaç duyulursa tüketilebilir.

2. Enerji verir, tok hissettirir

2. Enerji verir, tok hissettirir

Mısır gevreğinin içinde bol miktarda lif ve karbonhidrat olduğundan bahsetmiştik. İşte bu yüzden mısır gevreği bünyenizde uzun süreli tokluk yaratır. Hatta bu tokluğun üstüne bir de kendinizi çok daha enerjik ve çok daha dinç hissedebilirsiniz. O nedenle eğer zor ve yorucu geçeceğine inandığınız bir güne başlayacaksanız kahvaltıda mısır gevreği yemenizi önerebiliriz.

3. Sindirim sistemine iyi gelir

3. Sindirim sistemine iyi gelir

Mısır gevreğinin içindeki lifler sindirim sisteminin çalışmasına da etki eder. Böylece sindirim sistemi sorunu yaşayan kişiler mısır gevreği tüketerek eski sağlıklı günlerine geri dönebilirler. Ancak mısır gevreğinin bir defalık tüketiminde direkt olarak tesiri olmayabilir. Bu yüzden bir süre düzenli olarak mısır gevreği tüketmeniz gerekebilir.

4- Yağ oranını dengeler

4- Yağ oranını dengeler

Kanımızdaki yağ oranının her daim dengede olması genel sağlığımız için oldukça önemli. İşte bu konuda mısır gevreği de yağ oranını dengeleme özelliği ile bize yardımcı oluyor.

5. Damar sağlığına katkıda bulunur

5. Damar sağlığına katkıda bulunur

Mısır gevreği kalp ve damar sağlığını da koruyabilen bir yiyecektir. Özellikle düzenli bir şekilde mısır gevreği tüketilmesi halinde damarların kalitesinde bir artış gözlenir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün