Sağlık

Kilo almamak için ne yapılır? Kahvaltı en önemli öğün!

Araştırmalar kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu söylüyor. Peki kahvaltı neden günün en önemli öğünüdür? Çünkü güne sağlıklı ve enerjik başlamanın yolu, sağlam bir kahvaltıdan geçiyor. Çoğu insan kilo almamak için kahvaltı öğününü atlıyor. Asıl yanlışta burada başlıyor. Kahvaltı yapmayanlar, karınları acıktığı için günün ileri saatlerinde daha fazla yemek yiyor. Bu da kiloya neden oluyor. Peki kilo almamak için ne yapılmalıdır? İşte bu sorunun cevabını sizin için araştırdık.

KİLO VERMEK İSTEYENLER İÇİN İLK ŞART KAHVALTI!

Günün en önemli öğünü kahvaltıdır.Kahvaltı çocukların zihinsel gelişimi ve kilo vermek isteyenler için güne başlamanın ilk şartı olmalıdır.Ancak gece geç saatlerde yemek yediğinizde karnınız tok olduğundan dolayı sabahları kahvaltı öğününü atlayabilirsiniz.Başka bir deyişle gece yemelerinizin sebebi aslında, kahvaltıyı atlıyor olmanız olabilir. Çoğu zaman anneler de aynı hataya düşebiliyor. Çocuklarına yatarken balla karıştırıp süt veren anneler bir de çocuğa yemek yedirince ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebiliyor. Reflü bu sorunlardan biridir.

MAZERETLERİ BİR KENARA BIRAKIN!

Araştırmaların neredeyse hemen hemen hepsi güne kahvaltı ile başlamak gerektiğini söylüyor.Bu öğünde sağlıklı seçimler yaparak beden kitle indeksinizi azaltmanız ve kilo vermeniz mümkün.Kahvaltıyı atlamak erkeklere oranla kadınlarda daha güçlü gösteriyor.Zamansızlık, geç uyanma, iştahsızlık, yorgunluk, aç hissetmemek kahvaltı yapmayan bireylerin genel mazeretleridir.Ama unutmamalısınız ki bunların hepsi birer mazeret. Değişim için karar vermelisiniz.

ÖĞÜN ATLAYINCA ZAYIFLAMAYACAKSINIZ!

Kahvaltıyı atlayan kişilerin çoğu zayıflayamaya yardımcı olacağı düşüncesiyle bunu yapıyor. Ama bu çok büyük bir yanlış. Çünkü kahvaltı yapmayıp geçiştirenler,öğle saatlerinde sağlıksız yemek seçme eğiliminde oluyor ve gün içerisinde de daha fazla yemek yiyorsa, diğer öğünlerde bu açığı fazlasıyla kapatmış oluyor. Kahvaltı etmek veya atlamak, vücutta iştah metabolizmasını etkiliyor ve gün boyu artıp azalarak kan şekeri değerini belirliyor.

TAM TAHILLAR TOK TUTUYOR!

Peynir,ekmek,zeytinden oluşan klasik kahvaltılardan sıkılanlar için yumurta,yoğurt veya yulaf tercih etmek daha az kalori almayı ve kilo kaybetmeyi sağlıyor.Kahvaltılık gevrekler ve rafne edilmiş ekmekle tam tahıllı ekmek arasında yapılan bir araştırmaya göre, tam tahıllar içeren bir kahvaltı, sizi daha uzun tok tutması açısından avantaj sağlıyor.

ŞEKERLİ GIDALARDAN UZAK DURUN

Yumurta yiyin. Yumurta, anne sütünden sonra en kaliteli protein. Çok şekerli seçeneklerden uzak durun. Sabah kahvaltı olarak gofret,kek, kurabiye, çikolata ve şeker ilaveli kahvaltılık gerek yiyenler, kan şekerinde oynamaya yaşayacağı için 1-2 saat içinde tekrar acıkacak ve enerji düşüklüğü yaşayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün