Sağlık

Kefir Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kefir, Orta Asya’da yaşayanların uzun ömrünün sırrı olarak biliniyor. Kefir bağışıklık sistemini güçlendirirken birçok hastalığa karşı da kalkan görevi yapıyor. Sağlıklı bir hayat isteyenlerin olmazsa olmazı kefirin faydalarına bir göz atalım. 

1. Anti-kanser etkisi

Kefir vücuttaki hücrelerin yenilenmesinde oldukça etkilidir ve kanser hücrelerinin gelişmesini engellemektedir. Düzenli olarak tüketilen kefir tümör oluşumunun önüne geçmektedir.

2. Gençleştiriyor

Probiyotikler sayesinde kefir yaşlanmanın önüne geçer ve ciltteki hücreleri yeniler. Sakinleştirici özelliği ve enerji vermesi sayesinde kullananlar kendini daha sağlıklı ve dinç hissetmektedir.

3. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Besin değeri açısından kefir bağışıklık sistemi açısından oldukça önemli bir besindir. Kefir, bağışıklık sistemini korurken aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki probiyotikler sayesinde bakteri ve virüslerle savaşmaktadır.

4. Sindirim sisteminin düzenliyor

Kefirin içeriğinde bolca bulunan probiyotik bağırsakların ve midenin korunmasını aynı zamanda düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Sindirim sisteminin düzenlenmesinde oldukça etkili rol oynamaktadır.

Eğer ki kabızlık sorunu yaşıyorsanız günde 1 bardak kefirden destek alabilirsiniz.

5. Alerji ve astımı önlüyor

İmmün sistemi güçlendirmesi ile hflamatuar göstergelerde iyileşmeler sağlayıp, alerji ve astımı önler.

6. Kemik sağlığının güçlenmesini sağlıyor

İçeriğindeki yüksek orandaki kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlayan kefir günde 2 bardak tüketildiğinde vücudun kalsiyum oranının yüzde 60’ını sağlamaktadır. Özellikle büyüme dönemindeki çocukların ve ileri yaştaki kişilerin kemik sağlığı açısından tüketmesinde fayda vardır.

Kefirin diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Kolesterolü düşürür,
  • Tansiyonun dengelenmesini sağlar,
  • Enerji verir, kronik yorgunluğu önler,
  • Metabolizmanın çalışmasını sağlar,
  • Uyku sorunlarının önüne geçer,
  • Kan şekerini düşürür,
  • Kalp hastalıklarının tedavisinde etkilidir,
  • Kilo vermeye yardımcı olur.

Kefir nasıl tüketilmeli?

Çocukluk döneminde gelişime olan faydası sebebiyle ara öğünde 1 bardak kefir tüketilmesi çocukların kemik gelişimine oldukça katkı sağlayacaktır.

Yetişkinlerde ise günün her saatinde kefir tüketilebilir. Günde en fazla 2 bardak olacak şekilde tüketilmesinde fayda vardır. Ara öğünlerde kefir tükettiğinizde daha uzun süre tok kalırsınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün