Sağlık

Kalori hesabı işe yarar mı?

Çoğu zaman yediğiniz besinlerin kaç kalori olduğunu düşünmeden tüketirsiniz. Ancak aşırıya kaçmadan kalori hesabı yapmanız formunuzu korumanız açısından size oldukça yarar sağlayacaktır. Bir diğer önemli ayrıntı ise, hangi besini nasıl ve neyle tükettiğiniz … 

Kalori hesabı yapmak yeterli midir?

Sadece kalori hesabı yaparak kilo vermeye çalışmak tamamen yanlıştır. Örneğin; günlük ihtiyacınız 1.500 kalori. Siz de 1.500 kaloriyi geçmeyecek şekilde tüm gün boyunca makarna yediniz. Bu vücudumuz için oldukça sağlıksızdır. Çünkü vücudun tüm besin gruplarına farklı miktarlarda ihtiyacı vardır. Süt, et, ekmek, sebze ve meyve ile yağ gruplarından kişiye göre değişen oranlarda her gün almalıyız. 

Meyve sebzeden daha kalorili

Meyvelerin sebzelere göre biraz daha dikkatli tüketilmesi gerekir. Çünkü muz, incir, karpuz ve kavun gibi meyveler içeriğindeki şeker oranı nedeniyle çok tüketilmemelidir. Örneğin, 100 gram muz 85 kcal’dir. 

Bazı besinlerin ortalama kalori değerleri:

Tahıllarda 1 bardak pirinç 360, bulgur 350, nohut, 376, mercimek 351, fasulye ise 349 kalori. Et ve et ürünlerinde 2-3 dilim sosis 309, salam ise 304 kalori.
1 çay bardağı inek sütü: 64 kalori
3 kibrit kutusu tulum peyniri : 390 kalori
1 porsiyon tavuk: 149 kalori
Yarım kase çikolatalı puding: 200 kalori
Yarım kase dondurma : 150 kalori
1 orta boy elma: 70 kalori
Bir dilim baklava: 140 kalori

Yumurtada kaç kalori var?

Yumurtanın beyazı çok düşük yağ ve protein içerir. Bir yumurtanın beyazı 15 kalori, sarı kısmı ise yaklaşık 60 kalori civarındadır. 
50 gr. 1 yumurta, 0, 56 gr. karbonhidrat içerir.
50 gr. 1 yumurta, 6, 3 gr. protein içerir.
50 gr. 1 yumurta, 5, 3 gr. yağ içerir.

Diyetisyenler,  besin değeri yüksek olduğu için sağlık açısından günde 1 yumurta tüketmenin kilo aldırmayacağını belirtiyor. 

Ev işleri ne kadar kalori yaktırıyor?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün