Sağlık

Kalori başına 1 mililitre su için

Ramazan Bayramı ile birlikte baklava, ekmek kadayıfı, tulumba, şekerpare gibi şerbetli tatlılar sofralardaki yerini aldı. Ancak bu tatlılar, özellikle bir ay boyunca 17 saati aşkın süre oruç tutarak farklı bir beslenme düzenine geçen kişiler için tehlike arz ediyor. Buna bir de bayramın sıcak yaz günlerine denk gelmesi eklenince, su tüketimi ve sağlıklı beslenmenin önemi bir kat daha artıyor.

Diyetisyen Canan Aksoy, yenilen tatlılar karşılığında tüketilmesi gereken su miktarını şöyle açıklıyor, “Günde ortalama 1800 – 2000 kalori alan bir yetişkinin, içmesi gereken su miktarı 1,8 – 2 litre arasında değişir. Bu formüle göre, tatlılardan alınan kalori miktarı kadar ekstra su tüketilmesi gerekiyor. Örneğin bir tanesi 250 kalori olan şekerpare için büyük bir bardak su içilmeli.” 

Tatlılara göre içilmesi gereken su miktarı:

Tatlı

 Kalorisi

  İçilmesi gereken su miktarı

2 dilim baklava

 500 kcal

  500 ml su

1 porsiyon ekmek kadayıfı

 450 kcal

  450 ml su (1,5 su bardağı)

1 adet tulumba

 130 kcal

  130 ml su (1 çay bardağı)

1 porsiyon revani

 350 kcal

  350 ml su (yaklaşık 1,5 su bardağı)

1 adet şekerpare 

 250 kcal

  250 ml su (1 su bardağı)

2 adet Kemalpaşa

 220 kcal

  220 ml su (1 su bardağı)

Bayramda dikkat edilmesi gerekenler:

Tatlılara karşı koyabilmenin yolunun sağlıklı öğünlerden geçtiğini belirten Diyetisyen Canan Aksoy, bayramda özellikle şeker ve çikolata tüketimi artan çocuklar için de tavsiyelerde bulundu. 

Bayram sabahına peynir, zeytin, domates, salatalık, tam veya tane kepekli ekmek ve meyvelerden oluşan bir kahvaltı ile başlayın.

Tatlı, şeker ve çikolatanın yanı sıra, fındık, ceviz, kuru kayısı ve kuru incir gibi lezzetli ve sağlıklı ikramlar hazırlayın.

Her şeker ve çikolatanın ardından bir bardak su tüketin.

Çayı ve kahveyi şekersiz içemiyorsanız bunların yerine su için.

Ziyaretlerinize mümkün olduğunca yürüyerek gidin, asansör yerine merdiven kullanın.

Tatlılara ‘hayır’ diyebilmek için öğün atlamamaya gayret edin.

Tatlılardan alınan kaloriyi, ana öğünlerde sebze, salata ve yoğurt tüketerek dengeleyin. Ağır yemeklerden ve kızartılmış ürünlerden kaçının.

Çocuklar bayram boyunca ebeveynlerinin gözetimi dışında şekerli yiyecek – içecek, çikolata ve tatlı tüketebiliyor. Bunun zararlarını en aza indirgemek için bol su içtiklerinden emin olun. Su içmekten hoşlanmıyorlarsa, limon dilimleri, nane yaprakları veya sevdikleri meyve parçacıklarından yararlanın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün