Sağlık

Gluten diyeti nedir?

Gluten hangi besinlerde bulunur?

Gluten; buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahılların içerisinde yer alan sakızımsı bir maddedir. Bu madde sayesinde hamurun daha yapışkan olması mümkün oluyor. Ancak sindirimi zor olan bu madde pek çok rahatsızlığa da sebebiyet verebiliyor.

Gluten diyeti nedir ve nasıl yapılmalıdır?
 

Gluten diyeti genelde 10 ila 15 gün sürmektedir. Bu sürede amaç gluten içeren ürünlerden tamamen uzak durmaktır. Bu sayede anlam verilemeyen bazı rahatsızlıkların glutenden kaynaklanıp kaynaklanmadığı çok daha kesin bir şekilde anlaşılmakta ve eğer böyle bir duyarlılık söz konusu ise kişi bundan sonraki yaşamını glutensiz ürünler tüketerek devam ettirmektedir.

Gluten diyetinde hangi gıdalar tüketilir?

Gluten diyetinde buğday, arpa, yulaf, çavdar ve bunları içeren gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir. Genel olarak Mısır, pirinç, patates, soya fasulyesi gibi besinlerle beslenilmeli ve gıdaların içerikleri ve ürün etiketlerine çok iyi bakılmalıdır. Mümkün olduğunca süt ve süt ürünlerinden de uzak durulmalıdır. Keçi sütü ve ürünleri tüketilebilir. 

Hazır salça, konserve, hazır çorba, soslar, tuzot gibi gıdalarda gluten katkı maddesi olarak kullanıldığından, bunlar tüketilmemelidir. Sirke, çikolata, sakız, ketçap, mayonez, dondurma gibi gıdaların bazılarında gluten bulunabilmektedir. Bunlar yenilmeden önce üreticisine danışılmalıdır.

Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün