Kadın

Kişisel temizlikte dikkat edilmesi gerekenler duşta sürekli sabun kullanmayın!

Kendimizi bildiğimiz andan itibaren gerek aile bireylerinden gerekse ilk okulda eğitimcilerden öğrendiğimiz hijyen kurallarında ellerimizi ve tırnaklarımızı sürekli olarak temiz tutmamızdan tutun daha bir çok konu hakkında uyarıldık. Ancak ne yazık ki kişisel bakım için bize verilen bu bilgiler yeterli değil! Kişisel bakımda dikkat edilmesi gereken pek çok şey bulunmaktadır. Günlük hayatımızda farkında olmadan bu hatalara sıklıkla yer veriyoruz. İşte elmaelma.com okurları için dikkat edilmesi gereken o hataları derledik.

DUŞ ALIRKEN SÜREKLİ SABUN KULLANMAK!

Özellikle ciltte çatlak oluşumlarına karşı alınması gereken önlemlerden bir tanesi de sabun kullanımıdır. Sabun kullanmayı seviyor olabilirsiniz. Ancak mevsim geçişlerine ve mevsimlere bağlı olarak hergün duşta sabun kullananlardansanız dikkat etmeniz gereken bir konu var. Özellikle kış mevsimlerinde cilt kuruluğu sorununa bağlı olarak hergün duşta sabun kullanımlarını azaltma ve duş sonrası cilt çatlakları ve cilt kuruluğunu önlemek için bol bol nemlendirmeye özen gösterilmelidir. Kışın mevsime bağlı olarak sabun kullanımı cilidi 2 kat daha kurutmaktadır.

ELLERİN YÜZE TEMASINA DİKKAT!

Gün içerisinde ofiste, okulda, evde ellerimizle bir çok yere temas ediyor. Her ne kadar dokunduğunuz eşyaların temiz olduğuna inansanızda gözle görülmeyen bir çok bakteri cildinize geçmektedir. Cilt sağlığınız için ki özellikle konu yüzünüzse ellerinizi yüzünüze dokundurma alışkanlığından vazgeçmeniz gerekmektedir. Bunlar da size sivilceler ve cilt problemleri olarak geri dönüyor. Bu nedenle bu alışkanlığınızı mutlaka kırın ve gün içinde ellerinizle yüzünüze dokunmayın.

 EGZERSİZ SONRASI YÜZ TEMİZLEME İŞLEMİ

Egzersiz yaptıktan sonra cildiniz terler ve siz rahatlamak için hemen elinizi yüzünüzü yıkarsınız. Oysa egzersiz sonrası yapacağınız en iyi şey yüzünüze biraz su sıçratmaktır. Çünkü yüzünüzü yıkadıktan sonra silersiniz ve cildinizde biriken tüm yağ ve kiri de cildinize yedirirsiniz. Bu nedenle egzersiz öncesi yüz yıkamak çok daha iyi bir seçim olacaktır.

SICAK SU CİLDE İYİ GELİR Mİ?

Soğuk bir sabaha uyandıktan sonra sıcak ve buharlı bir duşa girmekten daha iyi bir şey yoktur. Bununla birlikte, bu harika hissettirse de, sıcak su cildiniz için herhangi bir işe yaramıyor. Sıcak su, su kaybını destekleyen gözenekleri açar ve ayrıca cildin koruyucu yumuşatıcı yağlarını yıkayarak su kaybını daha da arttırır. Bu da kuru ve kaşıntılı bir cilt anlamına gelmektedir.

DUŞ SONRASI VÜCUT NEMLENDİRME ZAMANLAMASI

Sabahları duştan sonra genelde cildi nemlendirmek için losyon kullanmayı atlarsınız. Çünkü aceleniz vardır. Ancak sizin için kötü haberlerimiz var: öğleden sonra uygulayacağınız nemlendiricinin size hiç bir yararı olmayacak. Bu nedenle duştan çıkar çıkmaz kurulanmadan losyon uygulamak en doğrusu olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün