Kadın

Her şey için paramız var neden kendimiz için yok

Her gün pek çok alışveriş yapıyoruz, kıyafetlerden kozmetiğe. Elbette asıl konu; ihtiyacımız olanlar, yaptığımız alışverişler değil, zaten her aldığın şey de ihtiyaçtan diyebilir misin?

Hadi itiraf edelim gerekli olmasa da bulunsun diye ya da sadece beğendiğimiz için aldığımız pek çok şey olduğu kesin.

Ama konu kendimize geldiğinde bir an için duruyoruz.

Önceliklerinizi belirleyin

Bir de öncelikler meselesi var. İhtiyaçlarımız, gerekli gördüklerimiz bitince ardından çocukların ihtiyaçları, eşimiz, arkadaşımız, ailemiz gibi pek çok sırayı alacak kişi geliyor. Bunlardan sonra da sırayı tercihlerimiz alıyor, mesela tatiller yeme içmeler, keyif için yaptığımız çeşitli alışverişler. Bunca alışveriş ve yatırımın ardından hala maddi kaynağımız varsa bir de zaman yatırımı var. O zaman da her şeyim var ama zamanım yok diyoruz.

Kendiniz için bir şeyler yapın

Nihayet kendimizle başbaşa kaldığımızda aslında yapmak isteyip de ne çok şey yapamadığımızı konuşmaya anlatmaya başlıyoruz. Sıranın bir türlü kendimize, “ona” gelmediğini anlatıyor anlatıyoruz. Aslında bu durumu değiştirme ihtiyacımız pek çok sohbete konu oluyor. Peki aslında içten içe bir tarafta bunca şeye rağmen büyüyen ihtiyaçlarımız varken sıra neden bir türlü size gelmiyor? Düşünecek olsanız, kendiniz için yaptğınız şeyler sizin önceliklerinizin neresinde? Cevabınız sonlarda bir yerlerdeyse bunu fark edin.

Kendinizi tanıyın

Zaman bu kadar hızlı geçerken, kendini tanımayı, ne istediğini bulmayı ve peşinden gitmeyi ertelemek aslında mutluluğunuzu ertelemek demek. Tüm vaktim ve naktim yok sıralamaları kendinizden kaçtığınız bahaneleriniz olabilir mi aslında?

Peki bahaneleri bir kenara bıraktığınızda sıra ne zaman size geliyor? Ne zaman artık böyle olmasın dediklerinizi değiştirmek için harekete geçeceksiniz? “Yapan yapıyor” dediğiniz sohbetlerdeki özne ne zaman siz olacaksınız?
Tüm bu soruların cevapları belki de kendi kıymetinizi, evet evet sizin, kendinizin değişim yaratma gücünüzü fark ettiğinizde başlar. Sizden başka hayatlınızda bulunan kimse sizin adınıza önceliklerinizi değiştirmez. Sizden başka kimse sizin zamanının ve bütçenizi kendiniz için kullanmanızı sağlayamaz. Erteldiğiniz tüm değişimlerin sonuçlarının ne muhteşem olacağını sadece bir an için hayal etme şansınız olsaydı belki de zamanı ve imkanları önce kendiniz için kullanmayı ve mutlu ya da daha mutlu bir insan olabilmeyi seçerdiniz.

Bugün hayatınızı ertelemeyi bırakın ve kendiniz için bir şey yapın! Bir an durun ve öncelikler listesinde baş sırada sizin istekleriniz olduğunu, tüm kaynaklarınızı sadece kendiniz için kullandığınızı hayal edin.

Ne diyorsunuz, kendinizi hatırlamaya değer mi?

Çözüm Odaklı Koç Eda Türetken Özenses

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün