Kadın

Hamilelikte diş ağrısı için tavsiyeler

Diş Hekimi  Melek Öztaş,  “Çürük oluşumu, çürüğün ilerlemesi, diş eti problemlerinin görülmesi hamilelik  döneminin çok hassas bir dönem olmasından kaynaklıdır, sadece bu dönemde ağız ve  diş bakımı daha özenle yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.                

Hamilelik dönemindeki diş Ağrılarına ilişkin yazılı açıklama yapan  Öztaş, hamilelik döneminde artan östrojen ve progesteron seviyeleri nedeniyle  dişler üzerindeki bakteriyel plak birikiminin arttığını, bu döneminde bu plağın  dişlerden uzaklaştırılmazsa diş etlerinde kızarma, şişme ve kanama  görülebileceğini bildirdi.                

Diş etlerindeki kanamadan dolayı anne adaylarının dişlerini  fırçalamaktan kaçındığını ve bu nedenle bakteri plağının kolayca oluştuğunu  aktaran Öztaş, hamilelik döneminde ağız ve diş bakımına çok daha fazla özen  gösterilmesi gerektiğine dikkati çekti.                

Öztaş, şu ifadeleri kullandı:              

 “Özellikle hamileliğin ilk aylarında oluşan mide bulantı ve  kusmalarından dolayı ağızdaki asidik ortam artarken tükürük akışı azalır. Buna  ilaveten hamileliğin ilk aylarında anne adayları karbonhidrat türü bazı  yiyeceklere aşırı ilgi duyabilir. Ayrıca anne adayları çok sık yemek yedikleri ve  yemeklerden sonra ağız ve diş bakımlarını ihmal ettikleri için diş eti  problemlemleri ve çürük oluşumu hızlanır. Bu nedenle yemeklerden sonra mutlaka  dişlerin fırçalanması gerekmektedir.              

Halk arasında ‘her hamilelik bir diş götürür’, ‘hamileyken diş  hekimine gidilmez’, ‘bebek annenin dişlerinden kalsiyum alır’ gibi yanlış  bilgilere asla inanılmaması gerekir. Bu bilgiler kesinlikle doğru değildir. Çürük  oluşumu, çürüğün ilerlemesi, diş eti problemlerinin görülmesi hamilelik döneminin  çok hassas bir dönem olmasından kaynaklıdır, sadece bu dönemde ağız ve diş bakımı  daha özenle yapılmalıdır.”                                

Anne adayları ne zaman diş hekimine gitmeli?                             

Hamilelerdeki ağrının; diş eti, 20 yaş dişi ağrısı, nadiren de olsa  eklem kaynaklı olabileceğini dile getiren Öztaş, diş hekimlerinin ve kadın doğum  uzmanlarının anne adaylarına tavsiyesinin, hamile kalmadan önce tüm ağız ve diş  bakımlarını yaptırmaları yönünde olduğunu hatırlattı. Öztaş, şunları kaydetti:                

“Ancak hamilelik sırasında ortaya çıkan ağız ve diş problemleri için  diş hekimlerinin yaklaşımı hamile hastalarda ertelenebilen tedavilerin doğum  sonrasına ertelenmesidir. İdeal olarak diş tedavilerinin 2. trimesterde yani  hamileliğin 4. ve 6. ayları arasında yapılması en uygundur. Çünkü ilk 3 aylık  dönemde bebeğin organ gelişimi olmaktadır.                

Son 3 ayda ise artan vücut kütlesi ile beraber anne adayı diş hekimi  koltuğunda oturamayacaktır. Ancak bunların dışında ağrı ile gelen hasta hangi  trimesterde olursa olsun kadın doğum uzmanıyla konsülte edilerek tedavi  planlaması yapılabilmektedir. Sadece bu dönemde anne adayından radyografi  alınmaz, varsa eski radyografileri değerlendirilir.”                

Anne adaylarının karşılaştığı diş problemlerinde neler yapılması  gerektiğine yönelik Öztaş, şu açıklamalarda bulundu:                

“Anne adayında aniden bir diş ağrısı olursa bu dişin sinirinin  etkilendiğinin göstergesidir. Bu durumda kanal tedavisi gerekecektir. Bir defaya  mahsus olmak ve kadın doğum uzmanı ile konsülte etmek şartıyla anestezi altında  kanal tedavisi yapılabilir.                

Diş eti problemlerinde hamileliğin her ayında müdahale edilebilir.  Gömülü 20 yaş dişleri genelde ağrıya sebep olup, AKUT bir alevlenme sonucunda  tekrar pasif döneme geçer. Diş hekiminin muayenesi sonucu yapılacak olan tedavi  doğum sonrasına ertelenebilir. Eklem problemlerinde ise detaylı bir muayeneden  sonra hastaya verilecek olan gece plağı veya splint hastanın problemlerini  çözecektir, eklem ağrısı şikayeti olanlar hamileliğin her ayında tedavi  edilebilir.”                

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün