Kadın

Çalışan kadınları çalışma saatleri düşürülmeli araştırma sonuçları korkunç!

Yüzyıllar boyunca kadınlar ilişkilerini, kariyerlerini, çocuklarını, sağlıklarını ve evlerini idare etmek konusunda uzmanlaştılar. Ancak bu dengeleme çabası son 20 yılda daha önceki yıllara oranla ciddi zorluklar yaratmaya başladı. Bu da kadınlarda tükenme, kaygı ve depresyon artışına neden oldu.

Aşırı yoğun bir hayata sahip kadınların girmiş oldukları bu durumu araştırma konusu haline getiren Avustralya Ulusal Üniversitesi’nin bulduğu sonuçlar ve kadınların hayatının iyileştirilmesi için öngördüğü değişimler dikkate değer.

Yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, kadınlar için sağlıklı çalışma saatlerinin haftalık 34 saatle sınırlandırılması gerekiyor. Geriye kalan saatler, kadınların geleneksel ev sorumluluklarına ve aile bakımı için ayırmaları gereken süreye eklenmeli.

8 bin Avustralyalı kadın üzerinde yapılan kontrollü bir araştırma, tam zamanlı çalışan yetişkinlerin yüzde 66’sından fazlasının her hafta 40 saatten fazla çalıştığını ortaya koydu. Bu durum kadınların erkeklere oranla çalışma hayatında daha dezavantajlı hale dönüştüklerini gösteriyor.

Araştırmanın yöneticilerinden Dr. Huong Dinh. çalışma temposu kadınların ruh sağlığı açısından sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

“Uzun çalışma saatleri, zihinsel ve fiziksel sağlığı aşındırıyor, çünkü iyi yemek için daha az zaman ayırıyor ve kendini iyi bir şekilde bakmıyor ve ilgilenmiyor.”

KADINLARIN SAĞLIKLARINI TEHLİKEYE ATMADAN ÇALIŞMALARI İMKANSIZ

Kadınlara yapılan ek talepler nedeniyle Dr. Dinh, kadınların sağlıklarını tehlikeye atmadıkça işverenlerin beklediği uzun saatler boyunca çalışmasının imkansız olduğunu söylüyor.

Peki çözüm nedir?

Uzmanlar, kadınların her gün yaptıkları ödenmemiş işleri telafi etmek için daha kısa çalışmasını tavsiye ediyorlar.

Cinsiyet eşitliğini sağlamak için çalışma saati limitleri azaltılmalı. Ortak araştırmacılardan Profesör Lyndall Strazdins’de orantısız çalışma saatlerinin kadın ruh sağlığı üzerindeki etkisinden derin kaygı duyuyor ve şunları ekliyor:

“Kadınları bu çalışma saatlerine ulaşmaya teşvik etmeyi teşvik edersek, temel olarak sağlıkları ve toplumsal cinsiyet eşitliği arasında bir ticaretle karşı karşıyayız.”

YAPILACAKLARI ÖNCELİKLENDİRİN KÖTÜYE DEĞİL İYİYE ODAKLANIN

Yönetici Koçu Yu Dan Shi ise çalışma hayatı ile ev hayatı arasında sıkışan kadınlara bir dizi tavsiyede bulunuyor. “Kadınların sağlık ve zihniyetini önemsemesi gerekiyor. Sosyal olarak kendilerinden beklenenleri önceliklendirmeliler.”

“Bir amacın olmalı” diyen Shi, “Sürekli olarak kendilerini geliştirmeye çalışan kadınlar yetiştirilir ve iyi yaptığımız şeylere zaman ayırmak yerine, kötü olduğumuza odaklanmak için çok zaman harcıyoruz” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün