Kadın

Bebeklerde romatizma belirtileri

Çocuk Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr.  Şevket Erbil Ünsal, romatizmanın çocuklarda 3-4 yaşında başlayabildiğini, 6 aylık  bebekte dahi hastalığı gördüklerini belirterek, ebeveynlerin farkındalığını  artırmak için çalıştıklarını ifade etti. 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Pediatrik Romatoloji Bölümü Öğretim  Üyesi Ünsal, romatizmanın yaşlılık dönemine özgü bir hastalık olarak bilindiğini  ancak çok küçük yaşlarda dahi bu hastalığa rastladıklarını kaydetti.

Genetik kökenli bir hastalık olan romatizmanın bağışıklık sisteminin  uyarıcılara aşırı cevap verdiği durumlarda ortaya çıktığını kaydeden Ünsal,  dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her bin çocuktan 1’inde bu hastalığa  rastlanabildiğini aktardı.

Hastalığın belirtilerinin aksama, elini kolunu kullanamama, Sabah  tutukluğu ve şişme olduğunu söyleyen Ünsal, bu belirtiler ortaya çıktığında  ailelerin çocuklarını ortopediste götürmesi gerektiğini anlattı.

Çocuklarda romatizmanın belirtiler ilk ortaya çıktığında teşhis  edilmesi gerektiğini kaydeden Ünsal, “Romatizma çocuklarda ‘o yaşta olur mu’  dediğiniz dönemde bile görülebilir, 3-4 yaşında başlayabilir. 6 aylık bebekte de  romatizma olduğunu gördüm. Önemli olan konuyla ilgili farkındalık yaratmak,  bebeklerin de çocukların da romatizma olabileceğini bilmek. Çünkü gözden  kaçabiliyor ve ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.” şeklinde konuştu.

“Romatizma hareketsizliği sevmiyor”

Romatizmanın belirtileri ilk ortaya çıktığında yanlış teşhis sonucu  çocukların kol ve bacaklarının alçıya alınabildiğini aktaran Ünsal,  hareketsizliğin hastalığı daha da kötüleştirdiğini vurguladı.

Ailelerin öncelikle çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına başvurması  gerektiğini, böylelikle romatizmanın daha kolay anlaşılabileceğini ifade eden  Ünsal, “Bazı romatizma hastası çocuklara tanı konulamıyor, bir eklemin şişmesi,  kıvrık kalması kanıksanabiliyor. Hastalık anlaşılmıyor. Oysa tedavisiz her dakika  çocukta eklem hasarı riskini yükseltiyor.” dedi.

Erken teşhisin büyük önem taşıdığını, hastalığın başlangıcında  tedavinin çok daha kolay olduğunu anlatan Prof. Ünsal, şikayetleri kontrol altına  almanın her geçen gün daha zorlaştığını ve pahalıya mal olduğunu söyledi.

“Gözü de etkiliyor”

Romatizma hastası çocukların sadece şişme, eklemlerini oynatamama  belirtileriyle değil “yüksek ateş” şikayetiyle de sağlık kuruluşlarına  başvurabildiğini dile getiren Ünsal, “Romatizmanın birkaç eklemi ya da 30-40  eklemi tuttuğu farklı tipleri var. Sürekli bilgi yenilemesi yapıyoruz.  Farkındalığı arttırmak için eğitimler veriyoruz.” dedi.

Çocuklarda romatizmanın tespit edilememesi ve farklı ilaç tedavileri  uygulandığında sonucun ölümcül olabildiğine işaret eden Ünsal, hastalığın  sessizce gözü de etkilediğine, körlüğe yol açabildiğine dikkati çekti.

Hareket sistemini etkileyen hastalık hakkında farkındalık yaratmak ve  romatizma hastası çocukları buluşturmak için her yıl eğitim kampı  düzenlediklerini ifade eden Ünsal, çocukların el becerisini geliştirmek için  birlikte seramik çalışması yaptıklarını sözlerine ekledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün