Güzellik

Uzlaşma İçin Mavi Far, Güç İçin Kırmızı Ruj

İster katılın ister katılmayın nasıl göründüğünüz, sosyal çevrenizi olduğu kadar iş hayatınızı da etkiliyor. Kıyafet, makyaj, saç ve ayakkabılar bu etkiyi yansıtan 4 güçlü etken bana göre. Bu 4 unsuru, iş hayatında en iyi özetleyecek kelime ise sadelik…

İş dünyası, atmosferi itibariyle bambaşka bir alan. Kadınların iş dünyasına katılma oranı yıldan yıla artıyor. Kadın olmanın zarafeti hiç değişmiyor; ancak kurumsal kimlik, kadının makyaj yapma biçimini etkiliyor. Yöneticilerin ağırlıkta olduğu ofis içindeki toplantıları ile gün ışığında, dışarda yapılan müşteri görüşmeleri arasında makyaj farkı bulunuyor. İş arkadaşlarıyla gittiğiniz mekan ve toplanma amacı da makyajın çehresini değiştiriyor.

Kıyafetlerin her zaman daha koyu bir renkte olduğu, ayakkabıların topuk ölçüsünün 3 cm’i aşmadığı, saçlar yüzün önüne geçmeyecek biçimde tarandığı, makyajın ise neredeyse hiç fark edilmediği iş dünyasındaki kurallar, uluslararası geçerlilik gösteriyor. Makyajda da buna benzer bir kuraldan söz etmek mümkün.Görüşmenizin sakin geçmemesiyle ilgili endişeniz varsa yeşil farın bir miktar öne çıktığı doğal bir makyaj öneriyorum. Yeşilin sakinleştirici etkisi bu alanda işinize yarayabilir. Yeşile bir parça kahve tonu katmak, daha yumuşak ve sıcak bir etki yaratır. Gözleriniz renkli ise bu tonu kullanmayın. Far sevmiyorsanız pembe tonların bulunduğu alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Pembenin doğal bir sakinleştirici etkisi var. Dudaklarınızı, belli belirsiz pembe tonuyla renklendirebilirsiniz. Önemli olan tek şey, dudaklarınız ıslak gösteren rujlardan uzak durmak.

Pazarlama ve satış odaklı toplantılarda ise güven veren etkisi nedeniyle toprak tonlarını tercih edebilirsiniz. Uzun süreli toplantılarda odaklanma sorunu ortaya çıkabilir. Sizi dinleyenlerin konsantrasyonu korumak için mavi tonları kullanmanız faydalı olabilir. Ancak mavi tek başına soğuk bir ifade yaratacağından hafif kahve tonları ile yumuşatılması daha uygun olur. Tüm dünyaca en çok tercih edilen mavi, pozitif etkisi ile biliniyor.

Kırmızı ise, çok dikkatli kullanılması gereken renkler arasında. Meydan okuma, saldırganlık ve agresiflik gibi güç odaklı davranışları temsil eden bu rengin tonunu hafif tutmak gerekiyor. Kırmızı rujun kullanıldığı toplantılarda, göz makyajı sadece bir rimelle bitirilmeli.

Siyah gibi baskılayıcı etkisi olan renkleri iş hayatında pek kullanmayın. Göz kaleminizi acı kahve bir tondan seçebilir, aydınlık bir etki için göz pınarlarınıza beyaz dokunuşlar yapabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün