Güzellik

Tek Renk Çok Etki: Monokrom Makyaj

Gözlerin, yanakların ve dudakların aynı rengin farklı tonlarına bürünmesiyle oluşan sofistike görünüm, “monokrom makyaj” diye tanımlanan bir güzellik kattı hayatımıza. Makyaj rutininizi büyük ölçüde kolaylaştıracak bu tekniği çok seveceksiniz; özellikle de tek rengin yarattığı çarpıcı etkinin, gerek günlük gerekse özel günlerdeki yansımasına bayılacaksınız. Bu pratik makyaj, zamanımla yarışıp sürekli bir yerlere yetişmek zorunda kalanlara ya da son anda çantasında rujdan başka bir şey olmadığını fark edenlere de büyük rahatlık sağlıyor.

İster renkli bir görünüm ister ten renginize yakın nötr bir ton; ister keskin ister yumuşak bir ifade; ister kendi tarzınız isterse radikal bir imajı olsun her şekilde keyifle kullanabileceğiniz bu tekniğin inceliklerine gelince…

Mercan renkli bir ruju aynı renkte bir allık ile kombin edip allığı hafifçe göz kapaklarınıza sürebilirsiniz ya da pembe renkli bir ruju, pembe bir allıkla tamamlayıp aynı renk tonlarından bordo bir göz kalemi kullanabilirsiniz. Tercihe göre değişir, isterseniz sonrasında makyajınızın kalanını hafif tutabilir isterseniz tamamen pas geçebilirsiniz.Tercihiniz ne olursa olsun bu makyaj tekniğinde unutmamanız gereken tek bir altın kural var: Siyah göz kalemi kesinlikle yasak… Yüzünüzün hiçbir bölümü genel uyumun ötesine geçmemeli. Aynı tonda farklı renklerin yumuşak geçişlerle bütünlük sağlaması ve de sizi yansıtması da elbette çok önemli.

Kendinize en çok yakışanı bulmak için deney yapmaktan da çekinmeyin. Keyifle kullanabileceğiz renk skalasını yakaladığınızda bunları not edin. Tekniği sevdiyseniz ve üstüne bir şeyler daha katmak isterseniz, tek renkli güzelliğinize tırnaklarınızı da ekleyebilir, makyaj tonunuza yakın bir renkte oje sürebilirsiniz.

Monokrom Makyaj İçin İdeal Renkler

Fuşya: Gözlerde çok uçuk tonları, dudaklarda koyu tonunu kullanın. Fuşya, seksi ve hoş bir görünüm yaratır.

Bordo: Esmer tenlerde bordonun tonlarıyla yapılan makyaj gerçekten harika görünür. Özellikle soğuk havalarda şık ve zarif bir görünüm için ideal.

Uçuk Pembe: Doğal ve sıcak bir görünüm yaratır. Yüzü aydınlatır ve ışıltılı gösterir.

Bronz: Yaz ayları için bronz tonlarından daha iyi bir seçim olamaz. Gözlerde ve yanaklarda bronzun tonlarını, dudaklarda ise mercana yakın renkleri tercih edin.

Nude: Nude ailesinde renk seçeneği oldukça geniş. Bej, devetüyü, kahverengi… İstediğiniz rengi özgürce istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Mercan Rengi: Buğday tenlilerde mercan rengi, daha açık tenlilerde ise şeftali rengi harika durur. Kendinize en uygun rengi bulana dek deneme yapın. Bu renkleri doğrudan yanak ve dudaklarda uygulayabilirsiniz. Gözler için daha yumuşak tonları tercih edin.

Kalıcı Makyaj Uzmanı Demet Tecir

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün