Güzellik

Genital Estetiğe Talep Artıyor!

“Genital bölgede görülen şekil bozuklukları doğuştan oluşabildiği gibi daha sonradan doğum ve kaza gibi sebeplerden de oluşabilir. Bu şekil bozuklukları, kadının cinsel hayatını hatta günlük yaşantısını olumsuz yönde etkiliyor, zamanla cinsel ilişkiden soğuma ve anksiyete gibi çok ciddi sorunlara neden olabiliyor. En sık rastlanan genital estetik sorunlar; iç ve dış dudağın büyüklüğü ve sarkmasıdır. Bu tip genital estetik operasyonuna tıp dilinde labioplasti ameliyatı denir. Labioplasti, daha ayrıntılı açıklamak gerekirse vajen girişinde normalden büyük, geniş, kırışık ve sarkmış durumlarındaki genital iç dudakların düzeltilerek estetik hale getirilmesini amaçlayan küçültme ameliyatlarına verilen isimdir. İç dudaklar, klitorisin üst kısmından vajina girişinin altına kadar uzanan kıvrımlı yapıları oluşturur. Bazı kadınlarda bu kısmın dış dudaklardan biraz taşması tıbben doğal olarak kabul edilse de dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması estetik görüntüyü bozduğu için kadınları çözüm arayışına itiyor. Labioplasti operasyonu doğum yapmamış veya bakire olan kişilerde de uygulanabilir.”


Genital estetikte bilmeniz gerekenler
“Ameliyat tarihinizi belirledikten sonra anestezi türüne karar vermemiz gerekmektedir. Eğer lokal anesteziyle işlem yapılacaksa tok karınla kliniğimize gelebilirsiniz. Genel anestezi konusunda ısrarlı olan hastalarımızın ise en az 8 saatlik bir açlık süresini doldurmaları gerekir. Bunun için gece hiç bir şey yiyip içmemeniz gerekir. Ayrıca ameliyat günü genital bölge temizliğinizi yapmış olmanız gerekir. Operasyon ortalama 30-40 dakika süren duruma göre genel ama tercihen lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Bu ameliyat türünde zamanla eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma operasyonuna gerek duyulmaz. Bu ameliyatın kızlık zarına, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra idrar yapmayla ilgili bir sorun yaşanmaz, ameliyat bölgesinde aşırı derecede ağrı ve yanma hissi duymazsınız.”
Operasyon sonrası iyileşme süreci
Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen “Ameliyat sonrasındaki gece bir miktar ağrı hissetmeniz doğaldır. Size önerdiğimiz antibiyotik ve ağrı kesiciler sayesinde ameliyat sonrası ağrılarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz. Ayrıca birkaç gün süreyle hafif sızıntı şeklinde kanamalar normaldir. Kanamanın miktarı ilk gün için 1-2 pet, daha sonrası için çok daha az miktardadır. Ayrıca idrarınızı yapmakta herhangi bir sıkıntı çekmezsiniz. Ameliyattan 3 gün sonra normal yaşamınıza dönebilirsiniz. Cinsel hayatınıza dönmeniz için gerekli süre ise yaklaşık 1 hafta – 10 gün arasındadır.”

Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün