Güzellik

Diş gıcırdatma ve çene sıkmaya çözüm botoks

Özel Dermamed Poliklinikleri’nden Dr. Levent Türbedar; botoks enjeksiyonunun istemsiz diş gıcırdatma sorununu etkin şekilde kontrol altında aldığını, ayrıca fazla sıkılmaktan genişleyen çenenin zamanla eski haline döndüğünü, yüz hatlarının düzeldiğini söyledi.

Bruksizm yani istemsiz diş gıcırdatma sorunu, genellikle uyku esnasında, ilerleyen durumlarda ise günlük hayatta dahi görülen bir rahatsızlık. Çene ağrısına neden olan, dişleri yıpratan bu rahatsızlığın çözümü ise botoks enjeksiyonunda!

Genellikle stresten dolayı veya dişlerin dizilişindeki problem yüzünden yaşanılan bruksizm ilerledikçe hayatı olumsuz şekilde etkiler. Dişlerdeki basınç o denli yüksektir ki çene ekleminin hasar görmesine, dişlerde gevşemeye, düzleşmiş veya aşınmış alt dişlere sebep olur. Yine baş, çene, boyun ve sırt ağrısı bu rahatsızlıkta öne çıkar. Çok ileri durumlarda ise çene kitlenmesi bile görülebilir. Çene sıkmanın bir diğer etkisi de çenenin genişlemesi; yüz şeklinin bozulması, köşeli hale gelmesidir. Botoks aşırı çalışan çene kaslarını incelterek, yüz ovalini yumuşatmada da etkilidir. Peki botoks nedir ve nasıl bu rahatsızlığa çare olur?

Botoks nedir

Botoks, Clostridium botulinum bakterisinden üretilen bir toksindir. Enjekte edildiği bölgedeki kas akvitesini durdurur, geçici bir felç durumu oluşturur. Estetik ve tıbbi amaçlı kullanılan dozajın hiçbir zararı yoktur.

Botoks uygulaması

Dr. Türbedar, çiğneme kasına yani çenenin hareket etmesini sağlayan büyük kasa yapılan botoks enjeksiyonunun bu büyük soruna çare olduğunu söylüyor; “Kas, istemsiz diş gıcırdatmayı ve çene sıkılmasını engelleyecek kadar zayıflatılıyor. Ama sadece o kadar! Çiğneme ya da mimik gibi doğal hareketleri asla etkilemiyor. Enjeksiyon sayesinde hem dişler yıpranmıyor hem de çene, boyun ve sırt ağrılarından kurtulunuyor. Bunlar birbirini tetikleyen ağrılardır çünkü. Diş sıkınca çene, çene kasılınca boyun, boyun kasılınca sırt ağrır.”

Botoksun etkisi nedir

Dr. Türbedar bu konuda şu açıklamaları yaptı: “Botoks diş gıcırdatmada en iyi çözümlerden bir tanesi çünkü beyin çene kaslarını kasamayınca, bir süre sonra kasma işlemini bırakabiliyor. Bu anlamda tedavi edici tarafı da var. Yaklaşık 4-5 ay etkisini koruyor. İlk bir iki sene düzenli olarak yapıldığı zaman çok kuvvetli olan çene kasları zayıfladığı için, gıcırdama problemi bitebiliyor.”

Dr. Türbedar, çok sıkmaktan genişleyen çenenin de botokstan olumlu etki gördüğünü söylüyor; “Aşırı çene sıkma yüzünden güçlenip çıkıntı yapan kaslar inceliyor, aslına dönüyor; yüz şekli ovalleşiyor. Dolayısıyla çok yönlü faydaları olan, birkaç dakikada biten bir uygulama ve yaptıran herkes memnun.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün