Güzellik

Cildimiz neden kurur

Vücutta aşırı su kaybı olması demek olan dehidrasyon, kaşınmayla ortaya çıkar. Bu oldukça rahatsız edici bir durumdur. Kullandığınız nemlendiriciler yetersiz kalır, vücudun pul pul dökülmeye başlar. Genellikle havaların soğuk olmasına bağlanan cilt kuruluğu, diğer mevsimlerde de ortaya çıkıyorsa cildinizin kurumasına neden olan başka sebepler olabilir.

İltihaplanma

Düzenli olarak nemlendirici kullanıyor fakat cildinizin kurumasını engelleyemiyorsanız, sebebi iltihap olabilir. Aşırı su ve yağ kaybı nedeniyle kuruyan ciltte, çatlaklar oluşur. Bu çatlaklar, tahriş eden maddelerin ve alerjenlerin cilt bariyerine ihlal ederek içeri girer. Bu da deri altında iltihaplanmalara neden olarak, cildin daha da kurumasına neden olur.

Cildin iltihaplı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Ciltteki iltihap, kendini kızarıklık, kaşıntı, pul pul dökülme ve hassasiyet olarak gösterir. Halk arasında bu belirtiler egzama olarak biliniyor. Bu tür ciltlerde nemlendirici yeterli faydayı göstermez. En yaygın ve etkili tedavi, topikal steroid krem veya merhemlerdir.

Diyet

Çok fazla diyet yapmak cildin nem dengesin bozar. Diyetlerde, özellikle çinko ve c vitamini eksikliği de cildin kurumasına neden oluyor. . Düzenli beslenme ve yeterli sıvı alımıyla kuruluğun önüne geçebilirsiniz.

Tıbbi durumlar

Cilt kuruluğunun altında yatan tıbbi bir sebep de olabilir.Diyabet ve tiroid hastalıkları nedeniyle kullanılan ilaçlar da cildi kurutur. Eğer kronik bir cilt kuruluğu yaşıyorsanız tıbbi bir durum olup olmadığını öğrenmek için doktora danışınız.

İç mekân ısısı

Kapalı mekanlarda, aşırı ısıya maruz kalmak da cildi kurutur. Özellikle kış aylarında, evlerin içerisinde hava ve nem kaybı çok fazla olduğundan, vücut derisi çok çabuk kurur. Bu problemin önüne geçmek için ev tipi hava nemlendiricileri kullanmak fayda sağlayabilir.

Duş alışkanlığı

Gün sonunda, sıcak bir banyo herkes için rahatlatıcıdır. Fakat sıcak su ve sabun kombinasyonu cildin aşırı kuruyup, kaşınmasına neden olur. Banyo suyunu ılıtmak, koltuk altı ve özel bölgelerde sabun kullanımını azaltmak sorunu çözebilir.

Kötü alışkanlıklar

Sigara ve alkol, cilt sağlığını da bozuyor. Sigara kullanımı, cilde oksijen verilmesini azaltarak, hasara neden olur. Besinlerin cilde olan katkısını azaltır, renksiz ve kuru bir cilde sebep olur. Alkol de vücutta su kaybına neden olmaktadır. Bu da vücuttaki A ve C vitaminlerinin kaybolmasını ve doğal olarak vücudun elastikiyetini kaybederek kurumasına yol açar.

Seyahat

Çok sık seyahat etmek de cildin kurumasına neden olabilir. Özellikle uçak içerisindeki hava nemden yoksun olduğu için kurumalar artacaktır. Bol miktarda su içip, nemlendirici takviyeleri yaparak bu sorunun önüne geçilebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün