Güzellik

Ayak mantarından koruma yolları! Ayaklarınızın kuru olduğundan emin olun!

Sıcak havalardan veya çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan mantar oluşumu yaz aylarında ayaklarda olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında ikliminde vermiş olduğu rahatlıkla gezmeyi daha çok gerçekleştirdiğimiz bu dönemde ayaklarımıza ihtiyacımız var! Bu yüzden ayak sağlığına olabildiğince özen göstermek gerekiyor. Peki yaz aylarında ayak sağlığında en çok şikayet edilen sorunlardan olan ayak mantarından nasıl korunulması gerekmektedir? İşte merak ettikleriniz…

 AYAKLARINIZIN KURU OLDUĞUNDAN EMİN OLUN!

Ayaktaki mantar enfeksiyonları kuru kalma olayını gerçekleştiremediğimiz zaman gerçekten hem tedavianlamında zorluklarla karşılaşılıyor hem de pek çok mikroba giriş kapısı oluyor. Özellikle parmak arasında beyazlama şeklinde görülen mantar enfeksiyonları için ciddi seyredebilen bakteriyel enfeksiyonlara yol açabiliyor. Bu anlamda tabii ki tedavi için mutlaka hekime başvurmaları gerekiyor.

Mantar tedavisinde ise en önemlisinin kuruluğun yanında ilaç tedavisi de oldukça önemlidir. İlaç kullanımında ise mantar geçermiş gibi oluyor aslında oradaki mantar tam temizlenmemiş oluyor. Bunun için bir süre sonra uygun ortam bulunca yine ürüyor. O yüzden kesinlikle geçti gibi gözüken tedavinin bir hafta daha devam etmesi gerekir. En azından tekrar etme riskini azaltmış oluruz.

SIK SIK AYAKKABI DEĞİŞTİRİN!

Bu tarz durumlarda sprey de tercih edilmektedir. Spreyi ayakkabıların içine uygulanmasını istiyoruz. Gün aşırı yerine her gün farklı ayakkabı tercih etmek gerekiyor. Giymediğiniz ayakkabının kurumasını sağlamalısınız. Özellikle yaz dönemi için delikli, sandalet türü hava alan ayakkabıları kullanmak çok önemli.

Ayak nemli kaldığı zaman ilk başta nemi emme görevi görür. Ama burada çorap tercihi çok önemli, kesinlikle pamuklu ve teri nemi alan çoraplar kullanılmalıdır. Fakat bazı hastaların ayakta terleme sorunu oluyor. O zaman da bir hekime başvurduklarında terlemeyi azaltacak kremler kullanılabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün