Foto Galeri

’İstanbullu Gelin’ Karakterlerinin Burç Analizi

FARUK BORAN (AKREP)

Faruk zengin ve yakışıklı bir iş adamıdır. Modern görünümüne karşın köklerine ve geleneklerine çok bağlıdır.

Duygusal, romantik ve kıskanç yapısı ile Akrep burcunun en karakteristik özelliklerini yansıtan Faruk Boran, her Akrep’in kaderinde olduğu gibi arkasından çevrilen iş ve dolapları hep sonradan öğrenmektedir. Aslında Akrepler intikam almaktan çok hoşlanmazlar. Sadece yaşam onları bu konuda zorlar. Faruk Boran’a bakınca bu durumu çok daha iyi anlamak mümkün… Boran, sürekli çok fazla suçlanıp kendini istemediği olaylar içinde buluyor, yaşam onu adeta imtihan ediyor ve o ısrarlı bir şekilde iyimser mücadelesinden vazgeçmiyor. Olayları toparlayan yapısı ve kendi dünyasında Süreyya’ya duyduğu aşkla bir Akrep gibi tutkusunu ortaya koyuyor. Tipik bir Akrep olan Faruk Boran için aile birliği ve kuralları önceliklerinin başında geliyor.

Süreyya (KOÇ)

Süreyya, tek başına büyük şehirde büyümüş gururlu ve güzel bir genç kızdır. Teyzesi ile birlikte yaşar, etkinliklerde şarkı söyleyerek geçimini sağlar.

Süreyya, tam bir Koç kadını. Yaşamda ne olursa olsun ayakta kalmayı başaran ve kariyerine her koşulda önem veren biriyken çok aşık olduğu Faruk Boran için tüm ilkelerinden vazgeçerek peşinden giden tutkulu bir Koç kadını hem de… Yaşamda hiçbir şey Koç kadınının kariyerinin önüne geçemezken bunu yıkacak tek şey güçlü bir aşk hikayesidir. Çünkü bilir ki kariyerinde bıraktığı yerden her şeye devam edebilecek bir gücü vardır. Aşkı bulduysa onun peşinde savrulacak kadar yüreği de vardır. Çevresine verdiği umut dolu mesajlar ve olaylara pozitif yaklaşan tavrı ile çevresindekiler tarafından sevilen bir figürüdür.

Esma Sultan (ASLAN )

Faruk, Fikret ve Osman’ın annesi Esma, konağın “Hanım”ıdır. Oğullarına ve özellikle Faruk’a olan aşırı düşkünlüğü gelinleriyle arasının kötü olmasının temel sebebidir… Özellikle Süreyya’yı bir tehdit olarak görmektedir.

Güç ve sevginin birbirine karışması durumunda ortaya çıkan tehlikenin vücut bulmuş hali Esma Sultan, Aslan kadınını anımsatmaktadır. Esma Sultan, evlatlarına duyduğu sevgiyi göstermenin yolu olarak onları yönetmeyi seçerek, tam anlamıyla bir Aslan kadını olduğunu ispatlar. Aslan kadınları benim dediğim olacak fikrine çok sıcak bakarlar. Fikir ve görüşlerini başkalarına benimsetmeyi de oldukça çok severler. Düşüncelerinden asla vazgeçmeyen yapıları en baskın karakter özellikleridir. Ancak pozitif yaklaşım ile kolay ikna olmayan, duygularını göstermenin zayıflık olduğuna inana Aslan kadınlarının bile kalbine girmek mümkün! Mesela ilk zamanlarda Süreyya’yı kötü bir kadın olarak gören Esma Sultan’ın sabit fikirleri karşısındaki Koç kadınının ısrarlı bir şekilde kendini anlatmayı sürdürmesi sayesinde değişti.

Fikret (İKİZLER)

Faruk ve Osman’ın kardeşi, Esma Sultan’ın ortanca oğlu Fikret, İpek ile evlenmek ile en büyük hatayı yapmıştır lakin durumun farkında değildir.

Ani öfkesine saman alevi gibi sönen, deli dolu davranışları ile dikkat çeken Fikret, İkizler erkeğinden beklenecek bir portre çizmektedir. İkizler erkekleri tutkularını üst noktada yansıtır, hemen yükselir ve hemen sönerler. İletişimleri kuvvetlidir ama düşündüklerini söylerken kimseyi kırıp incitmekten çekinmezler. Yanlış anlaşılmak gibi bir korkuları çoğu zaman olmaz. Genelde aşırı sevgi beklentileri yüzünden çok hırçın davranışlar sergileyebilirler. Özlerindeki sevgiyi ve ilgiyi yakalama konusundaki takıntıları yaşamda biraz zorlanmalarına neden olabilir.

İpek (ASLAN )

Fikret’in eşi İpek’in tek derdi eltisi Süreyya’yı bitirmektir. Bu yolda türlü dolaplar çevirmekten çekinmeyen İpek’in en büyük motivasyonu konağa girip, gözde gelin olma hayalidir.

İpek bir Aslan kadınının tüm negatif özelliklerini yansıtmaktadır. Bulunduğu yerin gözdesi olmak ve kendinden başkasının söz sahibi olmaması savaşıyla onun günlük uğraşlarının başında gelir. Kendinden daha güçlü ve yenemeyeceği bir figüre hayranlık besleyebilir. Konağa ve Esma Sultan’a duyduğu hayranlık da bu saplantının bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Lüks, konforlu ve havalı olan her şey hoşuna gider. Aslında içinde yaşamla mücadele edebilecek bir güç olduğu gibi, Her insan gibi onların da sevilmeye ihtiyacı vardır ve hayatla mücadelede onlara destek olacak bu güç, ihtiyaçları beslenmedikçe ortaya çıkmaz… İpek karakteri bir Aslan burcunun ego çatışmasını çok güzel yansıtmaktadır.

SENEM (BALIK)

Süreyya’nın yanında büyüdüğü teyzesi Senem dizide tam bir Balık burcu kadını. Fedakar yapısı ve melankolik yanıyla dikkat çeken Senem, zaman zaman inanılmaz komik ve esprili halleriyle Balık burcunun iç dünyasına ayna tutuyor. Tipik bir Balık kadını olan Senem, duygu dünyasında ani değişimler yaşarken sevimliliği de elden bırakmıyor. Kızkardeşinden emanet yeğeni Süreyya’ya duyduğu şefkat ve bağlılık, Balık burcunun emanete sahip çıkma özelliğini harika bir şekilde yansıtıyor. Balıklar sadece tutku ve aşkla yaşamlarını değiştirebilirler. Buna en güzel örnek ise Senem’in Akif ile aralarında olan yaş farkına rağmen çocuk sahibi olması ve aşkını doya doya yaşaması.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün