Dekorasyon

Müstakil evin avantajları ve dezavantajları

Apartman dairelerinin küçük odaları içerisinde hapsolmak istemeyen ve imkânı olanlar için müstakil evler bulunmaz bir nimettir. Bu evler; apartman dairesine nazaran çok daha avantajlıdır. Müstakil evin ferahlığını; her ne kadar geniş olsa da bir apartman dairesi veremez. Pencereden bakıldığında toprağa yakın olma ve gökyüzünü görebilme şansı vardır. Eğer bir müstakil ev satın alma veya kiralama düşüncesindeyseniz, önceden bunun yaşamınıza, bütçenize, sosyal konumunuza uygun olup olmadığını değerlendirmelisiniz.

İşte müstakil evde yaşamanın avantaj ve dezavantajları…

Avantajları

– Çocuklu aileler için özgür bir yaşama alanıdır. Ailenizle, çocuklarınızla, evcil hayvanlarınızla daha kaliteli bir yaşam sürersiniz.

– Gürültü sıkıntısı olmayan bu tür evler; gürültü problemi oluşturmaması ve geniş alanlara sahip olması sebebiyle büyük davetler için de kullanılabilir. Arkadaş çevresini evin sıcaklığıyla ve sıkıntı yaşamadan ağırlamak için birebirdir.

– Otopark sorunu olmaz; her müstakil evin en az bir tane kapalı araba garajı vardır.

– Ufak da olsa bir bahçeniz olacağı için doğa ile iç içe olmanızı sağlayacaktır. Bahçeye yapılabilecek küçük bir havuz; yaz aylarında her an bir tatil havası yaşama imkânı verebilir.

– Müstakil evler, komşular ile oluşacak sorunlar açısından apartman dairesi ile kıyaslandığında daha az sıkıntı içerir. Gürültü, bakım giderleri, ısınma gibi sorun olabilecek konular ve alınacak kararlarda müstakil olmanın avantajları yaşanır.

Dezavantajları

– Müstakil konutlar genelde şehir merkezine uzakta olurlar. Bu nedenle ulaşım sorun olabilir. Bir, hatta iki özel araç gerekebilir.

– Müstakil konutun tüm bakım ve onarımı ile bizzat sizin ilgilenmeniz veya yönlendirme yapmanız gerekebilir. Ayrıca apartmanda bir dairede yaşamakla kıyasladığınızda göreceli olarak daha masraflıdır.

– Müstakil konutunuz bir site içinde değil ise, bahçe bakımından çöp atımına, ekmek alımından temizliğine kadar bizzat sizin ilgilenmeniz söz konusudur. Ayrıca güvenlik, diğer bir sorundur. Bu sayılanlar işletim maliyetidir. İster site içinde olsun ister müstakil olsun apartman dairesine göre çok daha pahalıdır.

– Müstakil evler genelde en az iki katlıdır. İnsanın ilerleyen yaşlarında birden fazla çok katlı olma durumu sorun yaratmaktadır.

– Müstakil Konutların yapım maliyeti apartman dairesine göre daha pahalı olduğu için satın alma bedeli de yükselmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün