DekorasyonYemek

Beyazlar kaç derecede yıkanır?

Beyaz çamaşırları yıkarken bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde çamaşırlarınız zarar görebilir ve en sevdiğiniz beyaz bluzunuzu toz bezi olarak kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle özellikle makinede çamaşır yıkarken, derecesine dikkat etmeli, çamaşırları renklerine göre sınıflandırmanız gerekir.  Tanımadığınız bir ortama girdiğiniz de veya beyaz çamaşırlarınızı astığınızda çamaşırlarınızın göz alıcı bir beyazlıkta durmasını kim istemez ki?

Eğer sizde aynı fikirdeyseniz ve beyaz çamaşırlar kaç derecede yıkanır, sorusunu öğrenmek ve çamaşır yıkarken nelere dikkat etmeliyiz diyorsanız sizin için hazırladığımız bilgilere göz atabilirsiniz. 

Çamaşır yıkarken sıkça yapılan hatalar

Beyazlar kaç derecede yıkanmalı?

Renkli ve beyaz kirli çamaşırlarınız biriktiyse onları muhakkak ayrı ayrı yıkamanız gerektiğini unutmayın.  Kullanacağınız deterjan bile farklı türlerde olmalıdır. Bu durumda beyazlarınız daha parlak olacak,  renginde herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Beyazlar kirleri daha fazla gösterdiği için 60 ve 70 derece arasında yıkanmalıdır.  

Ancak kıyafetten kıyafete fark ettiği için kıyafetinizin üzerinde yer alan talimatları okuyup, ona uygun talimatları yerine getirmeniz gerekebilir. 
Beyazlarınızın üzerinde leke varsa onları çıkartmak için lekenin üzerine direk deterjan döküp makineye de atabilirsiniz. Bunu yaptığınız takdirde beyaz çamaşırlarınızın üzerindeki lekeler kolaylıkla çıkacaktır. Çamaşır suyunu kullanıp, yıpranmasını önlemek için bu yöntemi deneyebilirsiniz. 

Çamaşır yıkarken nelere dikkat edilmeli?

Kumaşın türü
Çamaşırlarınızı yıkarken muhakkak kumaş türüne de dikkat etmeniz gerekiyor.  Bu duruma örnek verecek olursak polar ve sentetik kıyafetler bir arada kesinlikle yıkanmamalı.

Çok deterjan kullanmak 
Çok fazla deterjan kullanmak çamaşır suyunun köpürmesine neden olur.  Bu durumda çamaşırlarınız yaka ve boyun kısmında köpükler birikebilir. Bu durumda kıyafetlerinizin kirlenmesine neden olur. Kıyafetlerinizin çok fazla kirlenmesini istemiyorsanız çok fazla deterjan kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. 

Fermuarlara dikkat etmek 
Fermuarlı kıyafetlerin fermuarları açık bırakılmamalıdır. Fermuarların dişleri diğer kıyafetlere zarar verebilir.

 Düğmeler 
Gömleklerinizin veya düğmeli kıyafetlerinizin düğmelerini açık bırakmalısınız. Aksi taktirde gevşeyip düşmesine neden olabilir.

Çamaşır makinesi bakımı
Çamaşır makinesinde deterjan kalıntısı kalabileceğinden makinenize belli aralıklar bakım yaptırmanız gerekir. Makinenize yılda bir kez bakım yaptırmanız gerekecektir.

Çamaşır makinesinde kullanılan ilginç yöntem

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün