Aşk

Erotomani nedir kimlerde görülür tedavisi var mıdır?

Genellikle platonik aşkla karıştırılan erotomani aslında aralarında çok büyük farklar olan bambaşka şeylerdir. Platonik aşk ve erotomani arasındaki en büyük fark ise birinde karşılık beklemeden kendi içerisinde yaşadığı ve her hareketini sevmesi iken diğerinde ise kişi zihninde karşısındaki kişinin her hareketinden bir şeyler çıkartır ve kendisinden hoşlandığını zanneder.

Kişinin karşısındaki statüsü yüksek ve şöhretli birinin kendisine aşık olduğunu zanneder ve her hareketinin kendisine yönelik yapıldığına inandığı zihinse bir bozukluktur. Küçücük bir jest veya bir mesaj kişinin sağlıksız düşüncelere kapılmasına neden olmaya başlar ve ilerleyen boyutları çok tehlikeli olabilir.

HASTALIĞIN NEDENLERİ NELERDİR?

Genellikle bu tarz yaklaşımları olanlar yani erotomani hastası en kısa sürede psikoterağötik tedavi görmesi gerekmektedir. Aksi bir durumda bu durum sadece hastaya değil çevredekilere de zarar vermektedir! Psikoz, bipolar bozukluk, artmış cinsel istek gibi nedenleri vardır aynı zamanda çoğu hastada bazı kompleksler vardır; kendi yeteneklerine inanmaz, aşşağılık hissetme, kişiliğe karşı saldırganlık örnek olarak verilebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün