Aşk

Cinsel terapi nedir nasıl yapılır özellikleri nelerdir?

Çiftler arasında zaman zaman cinsel problemler veya anlaşmazlıklar olabilir. Çiftler dışardan bir gözle cinsel trapi yani cinsel sorunlar alanında eğitim almış ve alanında uzman bir pisikiyatrist ve psikologlar tarafından bakılmasını veya yardım almak isteyebilir. Bu noktada cinsel terapi dediğimiz alanında uzman psikiyatris veya psikologlar yardımı ile partnerinizle aranızda yaşadığınız cinsel problemlerin üstesinden gelebilirsiniz.

CİNSEL TERAPİSTLERİN ÖZELLİĞİ NEDİR?

-Cinsel terapistler kendi meslek gruplarında temel açık görüşlü ve cinselliğe karşı olumlu bakan, tarafsız, yeniliğe her daim açık olan bilgili ve güvenilir olmalıdır.

-Cinsel terapist hastaya tanı koymadan önce gereken her türlü tetkikleri yaptırması gerekmektedir.

-Hastanın sorunlarına karşı her türlü tedaviden haberdar etmeli ve olası bütün olanaklar konusundan hastayı aydınlatması gerekmektedir.

-Tedaviden önce söz konusu cinsel sorunun yapısı, uygulayacağı tedavinin özellikleri ve kuralları, bu sorun için uygulayacağı tedavinin etkinliği konusunda hastaya bilgi vermelidir. Deneyim ve eğitiminden bağımsız olarak, tedavi sürecinde karşılaşacağı bazı sorunları göremeyebileceğini, bu nedenle uygun bir danışmanı olması gerektiğini bilmelidir.

-Cinsel terapist hasta ile girdiği tedavi ya da danışma ilişkisi sürecinde hastaya ait edindiği tüm bilgileri ve hasta ile mesleki ilişkisini yasal zorunluluk, hastanın ya da bir başkasının hayatına ya da güvenliğine ilişkin açık bir tehlike durumu dışında saklı tutmak zorundadır.

-Cinsel terapide terapist ile hastanın (danışanın) arasında cinsel ilişki veya herhangi bir yakınlığa yer yoktur. Sadece hasta ile değil hastaya yakın duygusal bağı olan kişilerle veya birinci dereceden yakınlarıyla da hiçbir ikili ilişkiye girmemelidir. Hastayla tedavi ilişkisi dışında ticari veya sosyal ya da herhangi bir başka ilişkiye girmemelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün