Aşk

Çiftlerin yatak odasında yaptığı 6 büyük hata

Muhtemelen bunu söylemek için bir araştırmaya ihtiyacımız yok ancak araştırmalar seksin uzun vadede ilişkiyi geliştirmenin en etkili yolu olduğunu gösteriyor.

Peki ya uzun yıllardan sonra hala tutkulu bir cinsel yaşam sürdürmke mümkün mü? Çoğunlukla bu sorunun yanıtı ‘hayır’ oluyor. Bu ‘hayır’ın nedenleri araştıran araştırmacılar çiftlerin birbirlerine karşı duydukları cinsel isteğin azalmasın neden olan 6 genel hatayı buldu. İşte çiftlerin yatak odasında yaptığı 6 yaygın hata…

HATA 1: BİRLİKTELİK İÇİN TARİH BELİRLEMEKTEN VAZGEÇİN

Uzun süreli birlikteliklerde eşlerden en azından biri cinsel ilişki için kendi takvimini oluşturuyor. Bir seks ve ilişki terapisti ve The New Monogamy kitabının yazarı Tammy Nelson, bu durumla ilgili şu uyarılarda bulunuyor:

“Süslü bir akşam yemeğinden sonra, mum ışığında ve şaraptan sonra, eve gelip birbirinize atlamak isteyeceğiniz fikri aklınıza geliyor ama çoğunlukla çiftler böyle gecelerden sonra uyumayı tercih ederler. Çiftler birden bire kararlar vermeli. Bir akşam mesela çocuklarını evden göndermeli.Bu planlamaktan çok daha eğlenceli ve yapıcıdır.”

HATA2: HAZIR OLMAYI BEKLEMEYİN HAZIRLANIN

Canınızın birliktelik istemesini beklemekten vazgeçin. Tammy Nelson’a göre cinsel istek çiftler birbirlerine yakınlık göstermeye başlayınca oluşur. Cinsel ilişki, eşinize bağlı hissetmenizi sağlayacak ve evlilik stresini azaltır. Cinsellik ayrıca endorfin, dopamin, serotonin ve gün içindeki stresinizi azaltabilecek ve geceleri daha iyi uyumanızda yardımcı olabilecek diğer beyin kimyasallarını serbest bırakmaya da yardımcı olur.

HATA3: HEP AYNI RUTİNE BAĞLI KALMAK

Uzun süredir birliktelik yaşayın çiftler yatakta bir sonraki adımın ne olacağını bilir. Bu da ilişkiyi sıkıcı bir hale getirebilir. Nelson’ın çiftlere önerisi yeni şeyler dememek. Mesela birliktelik saatlerini değiştirmek. Gece yerine sabahları deneyin mesela. Ayrıca çiftlerin cinsellik hakkında konuşmaları rutinleri daha eğlenceli hale getirebilir.

HATA4: SÜREKLİ BASKI HİSSETMEKTEN VAZGEÇİN

İzlediğini diziden okuduğunuz kitaba hatta takip ettiğiniz sosyal medya hesaplarına kadar her yerde ‘sürekli seks yap’ algısı sizi darlamış olabilir. Bu bakıştan kurtulun.

HATA5: EŞİNİZLE NE HAKKINDA KONUŞUYORSUNUZ?

En son akşam yemeği için ne yiyeceğinizi konuşmanın dışında en son ne zaman sohbet ettiniz? New York’ta lisanslı bir evlilik ve aile terapisti olan Paul Hokemeyer’a göre kalite ilişkileri uyanık zamanlarda samimi bir duygusal bağlantıya ihtiyaç duyuyor. Hokemeyer, gözlerinizi kapatmadan önce eşinizle 30 dakika bağlantı kurun diyor ve şöyle devam ediyor:

“Tüm elektronik cihazları kapatın ve günün olaylarını sarın veya tartışın.” 

HATA6: UTANMAKTAN VE YARGILANMA KORKUSUDAN KURTULUN

Seks eğitimcisi Elona Landau, açık ve dürüst iletişim kuramamanın yatak odasındaki birçok çiftin sorunlarının merkezinde olduğunu söylüyor. Landau, “Yargılanmaktan, utanmadan ya da kapanmaktan korktukları için çiftler sessiz kalmayı tercih ediyor” diyor ve devam ediyor:

“Eşiniz zihin okuyucu değildir ve siz de değilsiniz. Daha sık seks yapmak, yeni şeyler denemek veya libido tükeniyor hakkında endişe etmek mi istiyorsunuz? Konuşun. Bu arada eşinizden fiziksel birliğin durumunu tartınmasını isteyin. Tıpkı ilişkiler büyüdükçe ve geliştikçe, cinselliğiniz de öyle. “

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün