Aşk

Aşk çeşitleri nelerdir aşk türleri nelerdir?

Aşk denilince akla ilk gelen şeyler arasında ‘mutluluk, heyecan ve birini normalinden çok fazla düşünme’ olarak üçleyebiliriz! Ancak sürekli olarak dile getirdiğimiz ”Renkler ve zevkler tartışılmaz yahuu” dediğimiz konu burada da geçerliliğini korumaktadır. Etrafımıza baktığımızda her çiftin aşkı farklı koşullarda yaşadığını gözlemleyebiliriz. Bugün sizler için aşkın 6 çeşitiniz sıradık…

AYNA AŞKI (BEZERİMİZE AŞIK OLMAK)

Etrafımıza baktığımızda sıklıkla görebileceğimiz aşk türlerinden biriside benzerimize aşık olmamızdır. Birbirlerine benzeyen saç, göz rengi, fiziksel özellikler, psikolojik özelliklerin birbirine çok benzemesi durumu diyebiliriz. Bu duruma sosyal statülerinde benzerlik göstermesi önemlilik taşımaktadır. Genellikle aynı şeylerden hoşlanan kişileri bu kategoride bulundurabiliriz.

TUTKULU/ROMANTİK AŞK!

Bu aşk türünde tensel uyum çok önemlidir. İlk görüşte aşk duygusal bir deneyimdir. Cİnsel yakınlığın son derece önemli olduğu aşk türü olmaktadır. İki taraf içinde aşkta risk almak son derece önemlidir.

AŞK OYUNU

İlişkide özgüven ve eğlencenin ön planda olduğu sorumluluğun geri planda olduğu bir türdür. Çiftlerin genelllikle eğlenceye dönük ve arkadaşlığın ön planda olduğu ve zamanla gelişen aşk türüdür. Bu ilişki türünde ren uyumu ve belirli fiziksel beklentiler yer almamaktadır.

AŞKIN DELİLİK EVRESİ! (SAHİPLENİCİ AŞK)

Bu aşk türüne tutkulu aşk ve aşk oyunun harmanlanmış hali diyebiliriz. Bu aşk türünde yoğun bir şekilde duygusallığın yaşandığı saplantılı aşk diyebiliriz. İlişkide sürekli olarak bir güvensizliğin yaşandığı ve saplantılı olarak kişilerin kaybetme korkusu yaşamaktadır. Çiftler ilişkiyi sonlandırmaya cesaret edemezler ve ilişki sonrasında çektikleri acı hoşlarına gider.

MANTIK AŞKI

Bu aşk türüne arkadaş aşkı ve aşk oyununun harmanlanmış hali diyebiliriz. Çiftler arasında yoğun duygular yaşanmaz. Heyecandan önce memnuniyetin ön planda olduğu aşk türüdür. Aşkın delilik evresinin tam tersidir. Çiftlerin birbirine olan uyumu ve gelecekteki konumları oldukça önemlidir.

VERİCİ AŞK/ÖZGECİ AŞK

Bu aşk türüne örnek olarak arkadaş aşk ve tutkulu aşkın harmanlanmış hali diyebiliriz. Bu aşk türünde çiftler birbirlerinin fiziksel özelliklerini asla umursamamakla birlikte kişiyi kusurlarıyla sevmektedirler. Kendi iyiliğinden çok karşısındakinin iyiliğini isteyen, bağışayıcı ve affedici aşktır. Bu aşk türü kişi aşktan hiçbir beklentisi yoktur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün